Jak se učím anglicky, aneb možná trocha inspirace

24. února 2016 v 18:12 | Ellí |  Co se jinam nevešlo...
Zdravím vás moji milí! :)

Uvědomila jsem si, že se zde povětšinou objevují jen články z pravidelných rubrik a napadlo mě, že by možná nebylo od věci, tu aspoň jednou za čas provětrat vzduch něčím z trochu jiného soudku. Nápad přišel.


Angličtině se alespoň v nějaké míře věnuji už od školkovských let, to se ale asi nedá moc počítat, protože jsem si z dvouleté docházky do tamního klubu (vedla ho jedna milá stařenka, u které opravdu silně pochybuji, že by se se svými znalostmi vymotala z londýnského metra, pokud tedy vůbec někdy do těchto končin zavítala) odnesla maximálně tak namalovaný obrázek rozkošné kočičky a pejska s nápisem "DOG & CAT", umění napočítat do pěti a vyjmenovat několik základních barev. Jasně, co může člověk čekat v nějakých čtyřech letech, ale přiznejme si, že s takovými komunikačními znalostmi bych díru do světa asi vážně neudělala :D.
Na prvním stupni základní školy to upřímně nebylo o moc lepší, navzdory taťkově snaze do mě aspoň občasně natlouct pár použitelných frází. S přechodem na osmileté gymnázium se v mně ale cosi zlomilo a já si k angličtině vytvořila vážně pěkný vztah, učení mě začalo opravdu bavit a sama jsem ho začala vyhledávat (no dobře, aspoň občas :D).


Ani nyní se rozhodně nemohu zařadit mezi ty šťastné, kterým tento jazyk nečiní vůbec žádné potíže a s přehledem by zmákli i přednášku na Oxfordu, ale přece jen na sobě cítím značné pokroky a za úplného amatéra se už nějaký ten čas rozhodně nepovažuju. V tomto článku bych se s vámi chtěla podělit o věci, které mně v učení jazyka (a rozhodně se nemusí jednat jen o AJ) pomohly. Třeba se inspirujete :))).

ČTENÍ V ANGLIČTINĚ
Je obecně docela známý fakt, že čtení v daném jazyce představuje asi nejúčinější cestu k "nenásilnému" rozšiřování slovní zásoby a vůbec je prospěšné pro hromadu dalších věcí. Mně osobně to přijde jako opravdu dobrá věc, ale musím na takové čtení mít zrovna správnou náladu. Obzvlášť když jazyk neovládáte ještě úplně ideálně, může to být někdy opravdu zdlouhavý proces. Já si navíc snažím překládat co nejvíce slovíček, které neznám, takže...
Samozřejmě ale existují i knihy vyloženě určené pro učení AJ a na výběr je z různých kategorií pokročilosti. Já osobně ale dávám přednost tomu, najít si knížku, která vás opravdu zajímá, baví a hlavně vás motivuje ve čtení pokračovat.
Já například aktuálně "zápasím" S Girl Online a nemohu si to vynachválit :)).


FILMY, SERIÁLY, VIDEA
Také velmi účinná metoda, které se rozhodně vyplatí věnovat pozornost. Filmy nebo seriály můžete samozřejmé sledovat s titulkami, ať už českými, nebo anglickými - to už zaleží na tom, nakolik si věříte :). Já mám ale trochu problém s tím, že když čtu titulky, většinou se moc nesoustředím na samotné mluvení, takže to pak trochu ztrácí ne efektivitě...
Co můžu ale určitě doporučit jsou videa od anglicky mluvících Youtuberů. Video je krátké, takže je větší pravděpodobnost, že se vám podaří udržet koncentraci na samotný jazyk. Já si třeba ráda pouštím Zoellu - přijde mi, že má ve většině videí i takový srozumitelný projev, pro tento účel ideální :).


PÍSNIČKY
Někomu tato forma učení nemusí připadat úplně vhodná, například náš angličtinář to naprosto odsuzuje, že se tam prý používá nesprávná angličtina, kdeco se ubere nebo přidá, aby se to dobře rýmovalo a pak se učíme "blbosti". Já osobně ale tento názor rozhodně nesdílím. Právě tato forma učení mě totiž baví jako jedna z nejvíc. Když mám nějakou oblíbenou písničku, chci přirozeně vědět, co se v ní zpívá a i když třeba některým pasážím rozumím, určitě nezvládnu pochytit úplně všechno. A tak hned běžím na Youtube, kam si stačí jen zadat do hledání název písničky a navíc připsat "lyrics". Pustím si video s textem, když nějakému slovíčku nerozumím, prostě si video stopnu a přeložím si ho. Ať si říká kdo chce co chce, pro mě je to asi nejpřirozenější cesta, jak si nové slovíčko opravdu důkladně zapamatovat! :)

(OMG, tohle je prostě srdcovka! Imagine Dragons - top, top, top! <3)

KURZ KONVERZACE
Nevím jestli je to tak jen v naší škole (něco mi ale říká, že většina z vás na tom bude přece jen podobně), u nás se totiž v hodinách probírá hlavně gramatika, sem tam si něco přečteme, vysypeme nějakou jedno-větovou odpověď, ale... Konverzaci jako takovou si tam člověk tedy vážně moc neprocvičí. A ta je podle mě právě nejdůležitější! Jasně, gramatika a podobné věci jsou fajn, ale upřímně, k čemu vám to všechno bude, když se pak někde v Anglii nedomluvíte?
Proto jsem se na začátku tohoto školního roku přihlásila ještě s jednou kamarádkou do konverzačního klubu. Jsme tam pouze čtyři - my dvě a ještě dva další kluci. Každou lekci vede sympatický starší pán - rodilý mluvčí, který si s námi nenásilnou formou povídá o všem možném, hlavně o běžných všedních věcech a zážitcích, se kterými se dennodenně setkáváme.
Tyto hodinky (vždy jednou týdně) mně osobně opravdu hodně pomohly. Za jedno jsem se docela slušně rozmluvila, ale hlavně jsem ze sebe schodila takový ten klasický ostych typu "co když náhodou řeknu něco špatně - tak já raději nebudu mluvit vůbec".
Pokud bych mohla doporučit jen jedinou věc, bylo by to právě toto - mluvit, mluvit a mluvit! :)


A co vy? Také se učíte anglicky, nebo i jiné jazyky? Máte ještě nějaké další tipy, které jsem já nezmínila? Pokud ano, budu moc ráda, když se o ně, nebo jakékoliv jiné zkušenosti z této oblasti podělíte v komentářích! :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sasha Sasha | Web | 24. února 2016 v 18:29 | Reagovat

super článok :) ja pridám ešte svoj tip: hovoriť sám so sebou :D je to príjemné (občas) a hlavne, človek sa nemusí hanbiť ak urobí chybu (to sa nemusí ani normálne, ale viem, že mnohokrát sa ľudia cítia potom blbo). mne to veľmi pomohlo, angličtinu mám na úrovni C1 a celkom by som chcela skúsiť robiť C2ku až budem na výške :)

2 Heaven Heaven | Web | 24. února 2016 v 18:33 | Reagovat

Angličtině se snažím věnovat i mimo školu, jinak bych z toho nic neměla, protože to je jen samá gramatika, ale někdy ani není moc čas nebo nálada... Jednou bych ale chtěla umět perfektně anglicky, takže se musím snažit :)

3 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 24. února 2016 v 19:55 | Reagovat

Krásně napsané, já osobně se učím hlavně z filmů a videí a písní, někdy i články na netu a knihy doma mám, ale nejsem tak dobrá abych zvládla celou, takže už jednu čtu dlouho a se slovníkem.

4 Sandra Sandra | Web | 24. února 2016 v 19:55 | Reagovat

super článok!:)
angličtina je nádherný jazyk a venujem sa jej aj mimo školy. ako som nastúpila na strednú,tak ma začal tento jazyk neskutočne baviť!
z týchto metód využívam skôr len tie pesničky:D zatiaľ som nesiahla po žiadnej knižke v angličtine,ale aj to mám na pláne:D
pozerávam seriály v angličtine s titulkami.:D ja im nestíham rozumieť,rozprávajú moc rýchlo alebo jednoducho si to neviem preložiť,takže zlaté titulky ma zachránia:D ale väčšinou im rozumiem:D
ja sa učím angličtinu aj tak,že sa rozprávam sama so sebou po anglicky:D je to divné,no myslím,že to aj môže nejak pomôcť:)

5 *Anne *Anne | Web | 24. února 2016 v 20:59 | Reagovat

Angličtina a celkově učení jazyků je můj nejoblíbenější předmět ve škole.My máme hodiny normální Aj,kde máme gramatiku a slovíčka a pak hodiny konverzace, kde opravdu mluvíme :) Prostě skvělé.

6 HockeyGirl HockeyGirl | E-mail | Web | 25. února 2016 v 14:52 | Reagovat

Na kurz AJ nechodím, i když bych si ji měla občas oprášit už jen kvůli práci, kde používám angličtinu každý den a i můj šéf mi řekl, že ji nemám úplně dokonalou. Ale v tom nejnutnějším se dorozumím. Ale měla bych si zas pustit třeba film v AJ, i když jsem nedávno byla na Deadpoolovi s titulkama a je fakt, že člověk pochytá něco nového. Písničky jsou samozřejmostí :) Super článek

7 dadainka dadainka | Web | 25. února 2016 v 17:48 | Reagovat

Já se vlastně naučila anglicky díky hrám a filmům :-)

8 Andey Andey | Web | 25. února 2016 v 21:37 | Reagovat

Skvělý článek :)
Taky se angličtině věnuji mimo školu. Chodím i zvlášť na anglickou konverzaci, abych si tu angličtinu nějak procvičila. :)

9 Ooomarie Ooomarie | Web | 26. února 2016 v 19:36 | Reagovat

Já mám angličtinu strašně ráda, a ráda bych se v ní ještě hodně zlepšila :)
Čtení knížek mi přijde jako super nápad, já teď čtu Wonder, ale Girl online bych si taky někdy ráda přečetla :) Písničky jsou klasika, já ještě ráda koukám na filmy v angličtině s tutilky :) Kurz konverzace zní jako dobrý nápad, ale u nás nikde není :/

10 Ellí Ellí | Web | 27. února 2016 v 11:59 | Reagovat

[1]: Mluvení sám se sebou - to je super věc! Možná to může působit trochu hloupě, ale určitě to člověku pomůže, skvělý tip, díky! :) Budu ti držet palce na tu C2, to už jsi opravdu zdatný angličtinář! :))

[2]: Přesně tak! Jsem na tom dost podobně... Bohužel učení jazyka je otázka dlouhodobé vytrvalosti, tak snad to pokoříme! :)

[3]: Děkuju moc! :) Buď v klidu, já u čtení také hodně překládám a někdy to je i trochu otravné, ale výsledek za to stojí :).

[4]: Děkuju! :) Titulky mi také hodně pomáhají, přece jen, oni to kolikrát tak drmolí, že rozumět jim je docela oříšek :D... Každopádně moc držím palce při dalším učení ;).

[5]: I já mám jazyky ve škole ze všeho nejradši, jen ta konverzace mi tam opravdu chybí... Máš štěstí, že u vás mysleli i na tohle :).

[6]: Díky! :) V dnešní době je Aj často v práci hodně důležitá... Je hlavní, že ji aspoň nějak ovládáš :). Když si najdeš čas, určitě to pak ještě dopiluješ k dokonalosti :).

[7]: Takovéto věci určitě hodně pomůžou, to je jasné věc :).

[8]: Děkuju! :) Ta konverzace opravdu hodně pomůže a navíc mě to i baví :).

[9]: Wonder, Wonder... to si budu muset vygooglit :D. Tip na dobrou knížku v Aj se vždy hodí :)). Budu držet palce s dalším nabíráním znalostí v tomto krásném jazyce :).

PS: VŠEM VÁM MOC DĚKUJI ZA MILÉ KOMENTÁŘE A SDÍLENÉ ZKUŠENOSTI! :)))

11 Sheilene Sheilene | Web | 27. února 2016 v 15:57 | Reagovat

Já mám angličtinu strašně ráda, takže mě trochu mrzí, že jí máme na vejšce jen v prvním ročníku a pak nic. :(

12 werangummi werangummi | Web | 27. února 2016 v 23:18 | Reagovat

Skvělý článek, hrozně pěkně jsi to sepsala! Miluju angličtinu, je to jeden z mých nejoblíbenějších jazyků, a řekla bych, že už jí poměrně dobře ovládám, učím se ji už devátým rokem a musím říct, že už se rozhodně nepovažuju za amatéra, na naší škole máme opravdu dobrou přípravu a jsem za to hrozně ráda :) Domluvím se s ní, o čemž jsem se přesvědčila, když jsme byli v květnu na exkurzi v Anglii, a rozumím jí :) Chci se naučit opravdu plynně anglicky :) na YouTubery mluvící anglicky koukám, Zoellu mám hrozně ráda :) Písničky je moje nejoblíbenější forma učení taktéž, vždycky chci vědět, co ta písnička znamená a zase se něco málo přiučím :)
Mluvení s rodilým mluvčím je skvělé, mluvím zkušenosti, ve škole jsme měli minulý rok na půl roku rodilého mluvčího z Anglie, a bylo to fajn :)
Skvělý článek, držím ti palce, aby ses anglicky naučila plynně! :) A máš krásný blog! :)

13 Mariiis_N Mariiis_N | Web | 28. února 2016 v 12:24 | Reagovat

Čtení knížek nebo koukání na seriály v angličtině je fakt super způsob :) oba tyto způsoby jsem si hodně oblíbila :)

14 Ellí Ellí | Web | 28. února 2016 v 13:38 | Reagovat

[11]: To je vážně trochu škoda, ale pořád máš možnost přihlásit se do nějakého mimoškolního kurzu! :)

[12]: Mockrát děkuju! :') Je vidět, že se v mnohém shodneme :). Máš určitě velkou výhodu, že máte ve škole takto kvalitní výuku - já si na učitele taky nemohu stěžovat, ale jak říkám, třeba ta konverzace mi tam opravdu chybí...
Je rozhodně skvělá zpráva, že už jsi si měla možnost prověřit svoje schopnosti přímo v anglicky mluvícím prostředí a obstála jsi :). Mě něco podobného čeká za dva měsíce - chystám se do Londýna, tak jsem sama na sebe zvědavá, jak mi to tam půjde :)).

[13]: Ano, ano - je to účinné a hlavně zábavné! :)

15 Niki ^^ Niki ^^ | Web | 28. února 2016 v 17:54 | Reagovat

Já se naučila dobře anglicky právě ze seriálů a filmů... a teď už můžu všechno sledovat rovnou v angličtině a nemusím čekat na nějaký titulky :) Jinak nad písničkou od imagine dragons jsem trávila víc než jeden večer :) Je to prostě srdcovka..

16 Lucka Lucka | E-mail | Web | 28. února 2016 v 19:29 | Reagovat

Já jsem se angličtinu asi nikdy, kromě školy tedy, nijak vědomě neučila. V době, kdy jsem byla ve školce, ještě žádný takový kurz asi nebyl k dispozici, takže jsem tímhle jazykem byla políbená až na základce, kde to zprvu nebylo nic moc. Měli jsme špatnou učitelku, něco jako ty, kdy jsme uměli pár základních slovíček, barev a číslic, ale nic extra. To se změnilo se změnou vyučujícího, kdy většina z nás přešla z jedniček na minimálně trojky a byli jsme rádi, ale začalo se něco dělat, zprvu mě angličtina moc netáhla, ale jak jsem jí začala víc rozumět, taky se u mě něco zlomilo. Na střední už jsem si ji potom úplně zamilovala, především díky super učitelkám na aj i na konverzaci. Ale je fakt, že nejlépe se člověk asi naučí z poslechu. Já jsem vždycky ráda poslouchala anglické písničky a ráda jsem si je překládala, to mi dalo i hodně do slovní zásoby, ale potom jsem začala koukat na seriály v angličtině a to mi vydrželo dodnes. Ráda mám sice k ruce titulky, ale už celkem dlouhou dobu si myslím, že rozumím, aniž bych s tím měla větší potíže... Tohle je opravdu jedna z nejlepších možností, jak se jazyk naučit, věřím, že i jiný, než jen angličtinu, i když tam už asi nebude takový výběr jako v aj. :-) Hezký článek!

17 Ellí Ellí | Web | 4. března 2016 v 16:53 | Reagovat

[15]: Tak co se hudby týká, určitě bychom se shodly :D! Je dobře, že ti filmy takto pomohly, je skvělé když se dá spojit učení navíc s nějakou zábavnou činností :).

[16]: Děkuju moc za obsáhlý komentář! :) Je vidět, že i tvoje cesta k tomuto krásnému jazyku byla hodně zajímavá, v něčem i značně podobná té mé :). Nejlepší na tom ovšem je, že jsi to dotáhla až do úspěšného konce! :))

18 Michelle Michelle | Web | 5. března 2016 v 20:06 | Reagovat

Miluju angličtinu. Nejen, že je to strašně hezky znějící jazyk ale myslím si, že je taky jedním z nejdůležitějších. A mě se líbí představa, s kolika lidmi se můžu jen díky němu domluvit. A hlavně, jelikož všechny moje oblíbené seriály jsou anglicky a většina z nich se nedabuje, nebo jsou sto let pozadu, koukám na to s titulkama a to už tak 4 roky minimálně. A musím říct, že to fakt pomáhá. Občas, když se mi nechce čekat na titulky si to pustím i bez :D A líbí se mi, jak na tom můžu sledovat svůj pokrok. A písničky jsou taky naprosto skvělá volba! :) Dělám to úplně stejně jako ty :D :) Nelíbí se mi, že bych neznala text nějakké mé oblíbené písničky. Když nejde o nějakou takovou tu nesmyslnou písničku, která je spíš na tancování. Takové ty, u kterých radši ten text ni znát nechceš :D
A v angličtině čtu, ale povídky. Jediná anglickou knihu, co jsme četla, je od mého oblíbeného youtubera :3 :D Ale fat to pomáhá. Ve všech těch bodech se s tebou shodnu :)

19 Ellí Ellí | Web | 9. března 2016 v 20:09 | Reagovat

[18]: Jsem ráda, že se shodneme :). Jak sama říkáš, angličtina není jen zábavná, krásně znějící, atd., ale hlavně hodně potřebná! Znám mnoho případů, kdy jinak velmi šikovní lidé v mém okolí nemohli např. sehnat práci vhodnou pro jejich kvalifikaci a vzdělání jen kvůli nedostatečné znalosti AJ! Takže to rozhodně má velký význam i v tomto ohledu :).

20 Jája Jája | Web | 11. března 2016 v 18:55 | Reagovat

mně ájina prostě baví proto bych i jednou chtěla žít někde v Anglii, moc krásná to zem :)jiank děláš určitě správně, že ajinu nezanedbáváš :))

21 Ellí Ellí | Web | 12. března 2016 v 13:54 | Reagovat

[20]: Jojo, Anglie je nádherná :). Asi bych nechtěla z ČR úplně natrvalo, ale hodně by mě lákalo tam třeba studovat, nebo jet aspoň na nějaký delší pracovní pobyt. Ať už do Británie, nebo USA, obojí by bylo splněný sen :).

22 Rose Rose | Web | 14. března 2016 v 6:53 | Reagovat

Jé, něco takového hledám už dlouho, docela mě to nakoplo, tak snad mi to v angličtině trochu pomůže.

23 dewey dewey | Web | 1. června 2016 v 16:13 | Reagovat

Já se učím anglicky už od školky a už tehdy mi to šlo, dodneška to může být zhruba už 13 let, co se učím anglicky. Rusky se učím třetím rokem. Přestože ruština funguje na víceméně stejných principech, jako čeština, příjde mi angličtina celkově jednodušší. Anglicky mluvím plynule, rusky se jakž takž domluvím. Ještě bych se chtěl začít učit buď německy nebo nějaký jiný jazyk - třeba polština, švédština, maďarština :)

24 Sariklen Sariklen | Web | 4. června 2016 v 12:38 | Reagovat

Mně fungují videa nebo písničky. Ale hlavně je to kontakt s rodilými mluvčími. Každoročně jezdím na English Camp (englishcampy.cz) a musím říct, že to je ten nejlepší způsob, jak si angličtinu procvičit a naučit :)

25 šárka šárka | 27. září 2016 v 15:14 | Reagovat

Já jako první začala s online kurzem, klasické kurzy na školách mi nevyhovují hlavně časově a jsem spíš samotář, takže se raději učím sama. Proto jsem si vybrala kurz klasické angličtiny http://anglictina-bez-biflovani.cz/anglictina - snažím se udělat si denně čas aspoň na třicet minut, někdy u toho sedím i dvě hodiny. K tomu se koukám na seriály bez titulků, snažím se číst zahraniční blogy a písničky jsou na to taky super. Jen mě občas překvapí, jak mají některé mé dříve oblíbené písničky šílené texty :D

26 Daena Daena | 16. listopadu 2016 v 23:13 | Reagovat

Také zbožňuji sledování seriálů. Nejprve to byl velký problém. Podívala jsem se na online kurzy a zkusila také anglictina-bez-biflovani.cz :) Je to velmi užitečná stránka. Už začínám postupně dívat i seriály bez titulků což je naprosto skvělý pokrok :) už se začínám i více vázat na gramatiku - přece jen v práci vyžadují výbornou angličtinu a já chci postupovat a hlavně mít ze sebe dobrý pocit, že nesedím jen na zadku: D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama